sobota, 22 kwietnia 2017

Światowy Dzień Książki (promocje!)

Światowy Dzień Książki

   Podobno Polacy nadal nie czytają. Chyba już wszyscy o tym słyszeliśmy. Niezaprzeczalnie istnieje jednak grupa, która połyka książki, jak łasuch mleczną czekoladę. I to właśnie ta grupa świętować będzie TEN ważny dzień!    Światowy Dzień Książki, jak co roku, obchodzony jest 23 kwietnia. Dzień ten poświęca się promocji czytelnictwa, edytorstwa, a także ochronie własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.  Historia obchodów Dnia Książki sięga 1926 r., kiedy to kataloński wydawca,  Vicent Clavel Andrés zainicjował je, by uczcić tradycję obdarowywania mężczyzn książkami przez płeć piękną. Inicjatywę Andresa wykorzystał hiszpański rząd, wnioskując do UNESCO o uchwalenie 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, co też nastąpiło w roku 1995. Data ta wydaje się wielce stosowna, gdyż łączy się ją z datą śmierci Williama Shakespeare'a (23.04.1616 r.) i Miguela de Cervantesa (22 .lub 23.04. 1616 r. )


  Kwietniowe święto jest okazją do wielu wydarzeń kulturalnych z książką w tle. Odbywają się koncerty, plenery, spotkania z autorami. Jedną z ciekawszych akcji jest Weekend Księgarń Kameralnych, w czasie którego w 20 miastach Polski, ponad 70 księgarzy zachęcać będzie czytelników do powrotu na łono kameralnych księgarń. W czasie tego weekendu odbędzie się ponad 150 różnego typu wydarzeń, w tym również warsztaty i zabawy dla dzieci. Wstęp na nie wszystkie jest wolny, jednak na niektóre trzeba się uprzednio zapisać. Pomysłodawczynią projektu jest Anna Karczewska z inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie, autorka bloga Rezerwaty Książek. W Weekendzie uczestniczą księgarnie z Białegostoku, Brzegu Dolnego, Bydgoszczy, Choszczna, Cieszyna, Gdańska, Gliwic, Katowic, Koluszek, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Otwocka, Płocka, Poznania, Pułtuska, Sopotu, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wrocławia i Wrześni. 
  Światowy Dzień Książki to również okazja do zakupów. Księgarnie i wydawnictwa przygotowały wyjątkową ofertę dla maniaków czytania. Poniżej prezentuję przykładowe promocje. Ulegniecie pokusie? Ja? Wiadomo!


   Wszystkim wielbicielom książek życzę wielu ciekawych lektur i równie dużo czasu na ich degustację. 

PS. Skusiliście się na zakupy? Podzielcie się nimi w komentarzach. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Kochani, zachęcam do podzielenia się opinią i pozostawienia komentarza.
Jednocześnie informuję, że wszelkie wypowiedzi propagujące mowę nienawiści, atakujące personalnie mnie lub moich czytelników, wulgarne albo obraźliwe, będą przeze mnie usuwane, w trosce o dobre samopoczucie zarówno moje, jak i odwiedzających tę stronę.
Życzę Wam zaczytanego dnia! Pozdrawiam ciepło!