piątek, 5 sierpnia 2016

Nadciąga tornado! Sempe i Goscinny, "Mikołajek i inne chłopaki"

 Sempe i Goscinny, "Mikołajek i inne chłopaki"Dzieci są cudowne, trudno temu zaprzeczyć. Są jednak takie chwile, w których trudno zapanować nad rozpierającą je energią i z ich nieograniczoną kreatywnością. Co zrobić, gdy w wyniku dziecięcych wybryków zaczyna nam brakować cierpliwości? Polecam kilka głębszych oddechów i lekturę „Mikołajka”!„Mikołajek i inne chłopaki” to książka, która każdemu dziecku da wiele powodów do serdecznego śmiechu. Rodzicom zaś uświadomi, że jego własne dzieci nie są takie złe, w porównaniu z chłopcami z kart powieści. Mikołaj, Alcest, Kleofas, Rufus, Euzebiusz i Gotfryd są jak małe tornada, niszczące wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu. Tylko Ananiasz jak zwykle stoi z boku. I zakuwa lekcje historii. Gdy mały pupilek siedzi z nosem w książkach, jego koledzy grają w szachy, bombardując je piłką do nogi, grają w klasie w zbijaka, zalewając pomieszczenie deszczówką i powodują szereg innych zniszczeń, o których więcej przeczytacie w książce. Sięgając po nią, poznacie również małą Jadwinię, przy której Mikołajek robi się purpurowy jak Indianin.

„Trochę mnie zdziwiła ta historia, bo jeżeli Kleofas nie widzi dobrze na lekcjach, to na pewno dlatego, że często śpi. Ale może okulary nie dadzą mu spać… Inna sprawa, że najlepszy w klasie jest Ananiasz, jedyny, co nosi okulary, i dlatego nie możemy go lać tak często, jak byśmy chcieli.” (Sempe, Goscinny, „Mikołajek i inne chłopaki”)


Książki o Mikołajku podbiły serca milionów czytelników na całym świecie. Co stoi za ich fenomenem? Za pewne humor, jaki wylewa się z ich kart i przesympatyczne sylwetki małych bohaterów, których nie można nie lubić. Proste, lecz zabawne, ilustracje cieszą oko i zachęcają do lektury nawet tych najbardziej opornych. Myślę jednak, że sekretem „Mikołajka” jest to, że pozwala nam, dorosłym, wrócić wspomnieniami do naszego dzieciństwa i cieszyć się jego beztroską.Czytajcie „Mikołajka” Moi Drodzy i bawcie się dobrze!


Tytuł: "Mikołajek i inne chłopaki"
Autor: Sempe i Goscinny
Tytuł oryginału: "Le petit Nicolas et les copains"
Tłumaczenie: Barbara Grzegorzewska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Liczba stron:  140
Książka bierze udział w akcjiBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Kochani, zachęcam do podzielenia się opinią i pozostawienia komentarza.
Jednocześnie informuję, że wszelkie wypowiedzi propagujące mowę nienawiści, atakujące personalnie mnie lub moich czytelników, wulgarne albo obraźliwe, będą przeze mnie usuwane, w trosce o dobre samopoczucie zarówno moje, jak i odwiedzających tę stronę.
Życzę Wam zaczytanego dnia! Pozdrawiam ciepło!