poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Gretchen Rubin, "Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście."

Gretchen Rubin, "Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście."   Naszym życiem rządzą nasze nawyki. Codziennie wpływają na prawie połowę naszych zachowań, przez co wywierają ogromny wpływ zarówno na naszą obecną, jak i na przyszłą sytuację. Jeżeli odczuwamy dyskomfort związany z naszą codziennością, często podejmujemy decyzje o zmianie naszego życia. Pojawiają się postanowienia, którym niekiedy towarzyszy słomiany zapał. Nie zdajemy sobie sprawy, że aby podnieść jakość naszej egzystencji, wystarczy zmienić tylko jedno: nawyki.   Książka „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście” nie daje gotowych rozwiązań, ponieważ jej autorka, Gretchen Rubin ma świadomość różnic indywidualnych. Wie, że to, co dobre dla jednego, drugiemu może przynieść szkodę. Poprzez samoświadomość i sprecyzowanie własnych pragnień, oczekiwań i tendencji, mamy jednak szansę wypracować nawyki, dzięki którym będziemy wolni od zbędnych codziennych decyzji, natomiast nasza życiowa satysfakcji i produktywność wzniesie się ponad obecny stan. Rubin w jasny i przystępny sposób udziela wskazówek, jak wybrać nawyki, które będą dla nas odpowiednie. Uczy, jak wdrożyć je w działanie, planować je i monitorować, a także jak sobie poradzić, gdy dopadnie nas kryzys zaniechania. Dzięki tej zaskakującej książce, każdy czytelnik będzie umiał określić indywidualne cele, których efektem będzie poprawa zdrowia, wydajności, efektywności w pracy i życiu osobistym.

W zgiełku codziennego życia bardzo łatwo jest przegapić to, co naprawdę istotne. Jeśli wyznaczysz sobie czas, który poświęcisz na kształtowanie nowych nawyków, dajesz sobie szansę na poprawę: będziesz szczęśliwszy, zdrowszy i bardziej produktywny. Możemy wzajemnie sobie pomóc, by lepiej żyć”. (G. Rubin, Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”)


  To, co ujęło mnie w powieści Gretchen rubin, to fakt, że autorka nie narzuca odgórnej recepty na szczęście. Pozwala samemu zadecydować, jakiej zmiany pragniemy. Gdy już podejmiemy decyzje, Rubin, jak dobra przyjaciółka, przeprowadzi nas przez cały proces zmiany, mobilizując, a nie osądzając za chwilowe potknięcia. Dzięki tej optymistycznej książce, zdecydowałam się wstawać wcześniej i poświęcać określoną ilość czasu na sport i pracę twórczą. Codziennie monitoruję swoje postępy w specjalnie założonym notesie. Choć moje nawyki są dopiero na etapie wdrażania, już zauważyłam, że mam więcej czasu, ponieważ nie marnuję go na rozmyślanie nad planem dnia. Potrafię określić swoje cele oraz szybciej radzę sobie z zadaniami, które dotychczas odkładałam w nieskończoność.
Lepiej!” to książka, którą polecić mogę wszystkim osobom, dla których ważny jest rozwój osobisty, a także tym, którzy zmagają się z ciągłym brakiem czasu i prokrastynacją. Jestem przekonana, że dzięki tej pozycji, będziecie w stanie ogarnąć życiowy bałagan i małymi kroczkami zmierzać ku lepszej codzienności. Życzę zatem Wam i sobie wytrwałości w tych zadaniach. 


   A jakie nawyki Wy staracie się wdrożyć? Czy praca nad nimi wymaga od was dużego wysiłku? Podzielcie się swoimi doświadczeniami z rozwojem osobistym w komentarzach.


Tytuł: „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”
Autor: Gretchen Rubin
Tytuł oryginału: „Better Than Before. Mastering the Habits of Our Everyday Lives”
Tłumaczenie: Dorota Gruszka
Wydawnictwo Znak
Rok wydania 2016
Liczba stron: 319

Książka bierze udział w wyzwaniu:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Kochani, zachęcam do podzielenia się opinią i pozostawienia komentarza.
Jednocześnie informuję, że wszelkie wypowiedzi propagujące mowę nienawiści, atakujące personalnie mnie lub moich czytelników, wulgarne albo obraźliwe, będą przeze mnie usuwane, w trosce o dobre samopoczucie zarówno moje, jak i odwiedzających tę stronę.
Życzę Wam zaczytanego dnia! Pozdrawiam ciepło!