poniedziałek, 1 sierpnia 2016

2 w 1. Rhiannon Frater, "Konfrontacja" i "Oblężenie"

Rhiannon Frater, "Konfrontacja" i "Oblężenie"„Chciał, by czuła jego obecność nawet we śnie. Jenni była jego ukochaną irlandzko- meksykańską wiązką dynamitu. Przykro mu było, że musi zmagać się z koszmarami- tym bardziej, ze właściwie nie był w stanie jej pocieszyć.
Jenni nie zdradzała mu treści swoich snów; głęboko ukrywała swoją żałobę, przez co Juan nie mógł w pełni jej zrozumieć. Był przekonany, ze przeistaczając się w skuteczną egzekutorkę zombie, Jenni usiłuje po prostu poradzić sobie ze śmiercią swych dzieci. O tym, jak zginęły, nie rozmawiała- o ile było mu wiadomo- nawet z Katie, swą najlepszą przyjaciółką. Na jawie była osobą serdeczną, otwartą i zabawną. W snach natomiast, wydana na pastwę lęków, kompletnie rozsypywała się emocjonalnie.” ( R. Fratter, „Konfrontacja”)


„Podobnie jak wszystkie historie miłosne, ta również rozwijała się powoli. Jej początkiem był samotny mężczyzna pracujący długimi godzinami nad małym ogrodem w kącie placu, który niegdyś był placem budowy. Mozolił się dzień po dniu, rzadko spoglądając na mijających go ludzi.
Pragnął jedynie ciszy. Otrzymywał ją. Wszyscy jakby lękali się rozmowy z nim i sprawiało mu to ulgę. Nie chciał o niej rozmawiać.
Jenni.
Jego Loca.
Jego serce i miłość.” ( R. Fratter, „Oblężenie”)
Gdyby ktoś mnie zapytał, o czym jest trylogia „Zmierzch świata żywych” odpowiedziałabym, że wcale nie o zombie. Mówi bowiem o miłości, bohaterstwie i ludzkiej solidarności. To przejmująca opowieść o ludziach, którzy ryzykują własnym życiem służąc innym. Autorka przyznaje, że do napisania powieści zainspirowali ją ratownicy, biorący udział w poszukiwaniu ofiar zamachu na World Trade Center. Bezinteresowne działanie tych ludzi znalazło odzwierciedlenie w czynach grupki osób, walczących o ocalenie swego małego Edenu. Apokalipsa zombie stała się tu jedynie pretekstem, do ukazania wielości postaw w obliczu katastrofy. Jako że błądzenie leży w ludzkiej naturze, i w Ashley Oaks znaleźli się antybohaterowie zwiedzeni pokusą władzy, majętności czy fanatyzmem religijnym. Zdrady i zbrodnie oraz pochodne im zachowania mogłyby wystąpić w obliczu innego rodzaju katastrofy. Rhiannon Frater osadziła je w świecie fantasy, co wcale nie odbiera jej postaciom psychologicznej realności. Bohaterowie nakreśleni przez autorkę są rzeczywiści aż do bólu, mają swoje irytujące przywary, czasem działają irracjonalnie. Pomimo to kibicujemy ich walce i ronimy łzę, gdy kolejna z postaci ginie.


Podobnie jak w pierwszej części sagi, „Konfrontacja” i „Oblężenie” angażują czytelnika wartką akcją, wielowątkowością i nie dającym się przewidzieć punktami zwrotnymi. O ile „Konfrontacja” skupiona jest bardziej na sferze obyczajowej, rozwoju umocnień fortu i losach jego mieszkańców, „Oblężenie” serwuje nam zdarzenia z pogranicza metafizyki. Duchy zmarłych pojawiają się, by wspomóc swoich bliskich, otrzeć ich łzy, a niekiedy… pomóc im przejść na drugą stronę. W obu powieściach Rhiannon Fratter zdaje się podkreślać, jak ważna jest rodzina, współdziałanie i nadzieja. Niestety, autorka również wyraźnie sugeruje, że (jak to bywa w życiu) nie zombie są największym zagrożeniem, a wiedzeni egoizmem żywi. „Zmierzch świata żywych”, choć osnuty wokół koncepcji nieumarłych, jest cyklem ukazującym jasne i ciemne strony człowieczej natury. Mimo wielu trudnych momentów, jakich przyjdzie doświadczyć bohaterom, zakończenie powieści pozwala żywić wiarę w ludzkość. I w to, że w obliczu katastrofy zapomnimy o naszych przywarach.Gorąco Was zachęcam do sięgnięcia po tę barwną trylogię. Zapraszam również do zapoznania się z recenzją jej pierwszej części - „Pierwsze dni”. Polecam Wam również lekturę wywiadu z Rhiannon Frater.  Tytuł: „Konfrontacja”
Autor: Rhiannon Frater
Tytuł oryginału: „The First Days: Fighting to Survive”
Tłumaczenie: Marek Piaskowski
Wydawnictwo Vesper
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 360

Tytuł: „Pierwsze dni”
Autor: Rhiannon Frater
Tytuł oryginału: „The First Days: Siege”
Tłumaczenie: Marek Piaskowski
Wydawnictwo Vesper
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 383

Książki biorą udział w akcjach:


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Kochani, zachęcam do podzielenia się opinią i pozostawienia komentarza.
Jednocześnie informuję, że wszelkie wypowiedzi propagujące mowę nienawiści, atakujące personalnie mnie lub moich czytelników, wulgarne albo obraźliwe, będą przeze mnie usuwane, w trosce o dobre samopoczucie zarówno moje, jak i odwiedzających tę stronę.
Życzę Wam zaczytanego dnia! Pozdrawiam ciepło!