piątek, 17 czerwca 2016

Eureka! Steven Johnson, "Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat"

Steven Johnson, "Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat"   Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to się stało, że malutki koliberek jako jedyny z ptaków potrafi zawisnąć na wysokości kwiatu, aby spijać z niego cenny nektar. Okazuje się, że anatomia kolorowego ptaszka to efekt skoku ewolucyjnego, wywołanego wcześniejszymi zmianami, jakie zaszły w świecie roślin. Niezwykłe przystosowanie kolibra do pobierania nektaru zainspirowało Stevena Johnsona do przyjęcia interesującej perspektywy rozważań na temat ważnych wynalazków naukowych. Koniecznie sięgnijcie po "Małe wielkie odkrycia", jeżeli chcecie poznać tę zadziwiająca analogię.


   Steven Johnson, pisarz, dziennikarz i prezenter telewizyjny, w swej fascynującej książce przybliża czytelnikowi wynalazki, które wyznaczyły kurs rozwojowi wielu gałęzi nauki i przemysłu. Każde przełomowe wydarzenie pociągnęło bowiem za sobą cykl zmian, mających na celu rozwój myśli technologicznej i podniesienie jakości życia. Okazuje się, że znaczące dokonania w historii nauki rzadko były dziełami jednostek obdarzonych genialnym umysłem. Częściej za to wynikały z pracy specjalistów z wielu dziedzin, którzy w efekcie ciężkiej, twórczej pracy dochodzili do rozwiązań o epokowym znaczeniu. Jakaż to motywująca myśl, nieprawdaż? 

"Dziwne może się wydawać to, że żarówka elektryczna stała się symbolem geniuszu- czyli metaforą samotnego wynalazcy wpadającego na rewolucyjny pomysł w nagłym przypływie inspiracji- podczas gdy prawdziwa historia jej skonstruowania mogłaby stanowić podstawę do stworzenia zupełnie innego symbolu: korporacyjnego/ systemowego modelu innowacji. Rzeczywiście żarówka była odkryciem prawdziwie przełomowym, ale z innego powodu, niż się zwykło przyjmować. Przesadzilibyśmy, mówiąc, że wynalazek ten to dzieło zbiorowego wysiłku, ale jeszcze poważniejszym przekłamaniem jest twierdzenie, że jest on zasługą jedynie Thomasa Edisona". (S. Johnson, "Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat")

   "Małe wielkie odkrycia" to pasjonująca lektura, zabierająca czytelnika w niezwykłą podroż w czasie i przestrzeni. Ewolucja nauki przedstawiona jest w formie inspirujących opowiastek, będących źródłem wiedzy zarówno cennej, jak i zaskakującej. Bogata szata graficzna umożliwia czytelnikowi lepsze zrozumienie zagadnień poruszanych w książce. Zachwyt budzą stare fotografie i reprodukcje a także zdjęcia miejsc, do których przeciętny człowiek nigdy raczej nie będzie miał dostępu, na przykład komory do testowania fuzji nuklearnych, czy jaskini Arcy- sur- Cure, gdzie odkryto prehistoryczne malunki. Steven Johnson z dużą swobodą przeskakuje po epokach historycznych. Z równie dużą finezją przeplata anegdoty ze świata nauki  z teoretycznymi dywagacjami. Lektura "Małych wielkich odkryć" staje się przez to bardziej przystępną, na co duży wpływ ma również lekkość pióra autora książki.

  "Małe wielkie odkrycia" w pełni zaspokoiły moje oczekiwania czytelnicze wobec pozycji reprezentującej gatunek popularnonaukowy. Wszyscy wielbiciele tego rodzaju prozy będą tą książką w pełni usatysfakcjonowani. Pragnę ją jednak polecić szerszemu gronu odbiorców, jako że jest to powieść, która bezsprzecznie zmienia sposób patrzenia na świat.


Tytuł: "Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat"
Autor: Stephen Johnson
Tytuł oryginału: "Six Innovations that Made the Modren World"
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo Sine Qua Non 
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 286


Za niezapomniane doznania na ścieżkach nauki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Kochani, zachęcam do podzielenia się opinią i pozostawienia komentarza.
Jednocześnie informuję, że wszelkie wypowiedzi propagujące mowę nienawiści, atakujące personalnie mnie lub moich czytelników, wulgarne albo obraźliwe, będą przeze mnie usuwane, w trosce o dobre samopoczucie zarówno moje, jak i odwiedzających tę stronę.
Życzę Wam zaczytanego dnia! Pozdrawiam ciepło!