czwartek, 26 maja 2016

TOP 10. Matki w literaturze   Dzień Matki to wyjątkowe święto, w którym wyrażamy wdzięczność naszym rodzicielkom za dar życia i trud wychowania nas. Mnie zaś ten dzień zainspirował do bliższego przyjrzenia się motywowi matki w literaturze popularnej. Zauważyłam, że bohaterki powieści nie zawsze są uosobieniami ciepła i bezwarunkowej miłości. Zapraszam zatem na krótkie zestawienie najlepszych i najgorszych matek, z jakimi zetknęłam się na kartach książek.  Markus Zusak, "Złodziejka Książek"


Miejsce 1. Rosa Hubermann, Markus Zusak, "Złodziejka Książek"

Rosa jest adopcyjną matką Liesel- tytułowej złodziejki książek. Pani Hubermann wydaje się chłodna i nieprzystępna. Wiem jednak, że pod tą maską skrywa kochające serce i dla swej przybranej córki jest gotowa na wiele poświęceń.

Lucy Maud Montgomery, "Ania z Zielonego Wzgórza"


Miejsce 2. Maryla Cuthbert, Lucy Maud Montgomery, "Ania z Zielonego Wzgórza"

Podobnie jak pani Hubermann, Maryla jest matką adopcyjną. Początkowo niechętna, z czasem staje się dla Ani powierniczką i opoką. O takiej matce marzy każde dziecko.

J.K. Rawling, "Harry Potter"

Miejsce 3. Molly Weasley, J.K. Rawling, "Harry Potter"

Molly to matka o wielkim sercu: troskliwa, czuła, opiekuńcza. Pod swój dach przyjmie każdego, komu potrzeba pomocy. Kiedy rodzinie zagraża niebezpieczeństwo, pani Weasley walczy jak lwica.
George R.R. Martin, "Pieśń Lodu i Ognia"


Miejsce 4. Catlyn Stark, George R.R. Martin, "Pieśń Lodu i Ognia"

Catlyn to matka- bohaterka. Dla męża i dzieci jest skłonna poświęcić życie. Kocha ich miłością odważną i bezgraniczną. Niestety, troska o własne potomstwo każe jej odepchnąć Jona Snowa. A szkoda.

Jane Austen, "Duma i uprzedzenie"


Miejsce 5. Pani Bennet, Jane Austen, "Duma i uprzedzenie"

Główną troską pani Bennet jest wydanie córek za mąż- za młodzieńca odpowiednio majętnego, rzecz jasna! Pani Bennet to osoba o niewielkiej inteligencji i wąskich zainteresowaniach, z których głównym jest paranie się plotkami. Tej irytującej osobie nie można jednak zarzucić braku miłości do własnych dzieci.Toni Morrison, "Odruch serca"


Miejsce 6. Matka Florence, Toni Morrison, "Odruch serca"

Florence jest dzieckiem odrzuconym. Jako ośmiolatka zostaje oddana na wychowanie nowojorskiemu farmerowi. Dziewczyna pragnie się dowiedzieć, co pchnęło jej matkę do opuszczenia jej. Jakiego życia chciała jej oszczędzić rodzicielka?- dowiecie się tego z tej przejmującej powieści. Polecam!
Toni Morrison, "Umiłowana"


Miejsce 7. Sethe, Toni Morrison, "Umiłowana"

Sethe, chcąc uchronić dziecko przed traumą bycia niewolnicą, podcina swej córeczce gardło. Zamordowana córka nawiedza dom matki, nie pozwalając kobiecie o sobie zapomnieć. Powieść, jak wszystkie dzieła Morrison, jest ważnym głosem w dyskursie na temat rasizmu i niewolnictwa.
George R.R. Martin, "Pieśń Lodu i Ognia"

Miejsce 8. Cersei Lannister, George R.R Martin, "Pieśń Lodu i Ognia"

Cersei kocha swoje dzieci miłością chorą. Wychowuje je w poczuciu wyższości. Uczy je, zwłaszcza Joffreya, że przemoc i zdrada to droga do sukcesu. Sama zaś ukrywa przed potomkami, kto jest prawdziwym ojcem nowego króla.Vladimir Nabakov, "Lolita"


Miejsce 9. Charlotte Haze, Vladimir Nabakov, "Lolita"

Surowa i oziębła w stosunku do córki. Zapatrzona w siebie i swe wydumane potrzeby. Nie chce dostrzec pedofilskich skłonności partnera. Wybacza je w imię podtrzymania związku z nim. Takiej matki nikomu nie życzę.

Virgina C. Andrews, "Kwiaty na poddaszu"

Miejsce 10. Carrie Dollanganger, Virgina C. Andrews, "Kwiaty na poddaszu"

Matka, po której próżno spodziewać się instynktu macierzyńskiego. Więzi swoje dzieci, skazując je na życie w ciągłym strachu. Wkrótce zapragnie ich śmierci. Potwór!
   Wiem, ze zaskoczeniem może być to, że w rankingu umieściłam morderczynię Sethe przed Cersei, Charlotte i Carrie. Moim głównym kryterium przy opracowaniu tego zestawienia były motywy, jakimi w postępowaniu kierowały się  kobiety i to, czy rzeczywiście kochały swoje dzieci. Drugą wytyczną mojej pracy, była subiektywna ocena poszczególnych bohaterek oraz sympatia lub niechęć do nich. Jestem pewna, że poznając losy Sethe, przyznalibyście mi rację, toteż zachęcam was gorąco do zapoznania się z prozą Toni Morrison.  


  Co myślicie o mojej liście TOP 10? Chciałabym poznać Wasze nominacje do tytułu najlepszej  lub najgorszej matki w literaturze. Zapraszam do dyskusji!Zamieszczone tu fotografie pochodzą z serwisu Lubimy Czytać.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Kochani, zachęcam do podzielenia się opinią i pozostawienia komentarza.
Jednocześnie informuję, że wszelkie wypowiedzi propagujące mowę nienawiści, atakujące personalnie mnie lub moich czytelników, wulgarne albo obraźliwe, będą przeze mnie usuwane, w trosce o dobre samopoczucie zarówno moje, jak i odwiedzających tę stronę.
Życzę Wam zaczytanego dnia! Pozdrawiam ciepło!