poniedziałek, 23 maja 2016

Titanic the Exhibition

Titanic the Exhibition

   Jest ciepły kwietniowy dzień, roku 1912. Szybkim krokiem poruszamy się po trapie, dźwigając ciężkie walizki. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i możemy wejść na pokład. Czekają tam na nas kajuty o najwyższym możliwym standardzie, piękne sale balowe, pełne przepychu restauracje... Wybija godzina dwunasta. Kotwice unoszą się, a my wyruszamy niezatapialnym statkiem w jego dziewiczy rejs...

   Titanic zatonął 15 kwietnia 1912 roku, w wyniku zderzenia z dryfującą górą lodową. Tej tragicznej nocy w przeraźliwie zimnych głębiach Atlantyku zginęło 1495 osób. Większość z nich zmarła z wychłodzenia. Zaledwie 712 pasażerów udało się uratować. Starczyło dla nich miejsc na szalupach, które tamtej nocy wprost pękały w szwach. Niestety, nie wszyscy mieli tyle szczęścia.

   Sto lat po tragedii okrętu, który miał być niezatapialny, powstała wystawa Titanic the Exhibition. Od 9 kwietnia do 9 października możemy podziwiać ją w salach Pałacu Kultury i Nauki. na powierzchni 2000 metrów kwadratowych zgromadzono ponad 200 pamiątek wydobytych z wraku. Zrekonstruowano również niektóre z jego przebogatych wnętrz. 


   Dużą atrakcją wystawy jest lodowa ściana, dzięki dotknięciu której łatwiej nam sobie wyobrazić przejmujący chłód wód oceanicznych, w których rozbitkowie walczyli ze śmiercią.  Kolejne ekspozycje odwiedza się słuchając głosu lektora, który w przystępny sposób zapoznaje nas z historią statku, od momentu zaplanowania jego budowy, aż do chwili jego zniknięcia pod wodą. Oprócz suchych faktów, przewodnik dzieli się z nami barwnymi ploteczkami o pasażerach Titanica. Jedna z nich opowiada o dwojgu zakochanych, o których wiele lat po katastrofie Jack Cameron nakręcił kinowy przebój. 

  Titanic the Exhibition to wystawa, obok której nie można przejść obojętnie. Zwiedzając wnętrza majestatycznego statku, zżywamy się z jego pasażerami, by za chwilę ubolewać  nad ich tragicznym losem. Gorąco wszystkich zachęcam do odwiedzenia Pałacu Kultury i udania się w symboliczny ostatni rejs. 

 Bilety na wystawę nabyć można na stronie Titanic the Exhibition. 

Źródłem fotografii okrętu jest Wikipedia.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Kochani, zachęcam do podzielenia się opinią i pozostawienia komentarza.
Jednocześnie informuję, że wszelkie wypowiedzi propagujące mowę nienawiści, atakujące personalnie mnie lub moich czytelników, wulgarne albo obraźliwe, będą przeze mnie usuwane, w trosce o dobre samopoczucie zarówno moje, jak i odwiedzających tę stronę.
Życzę Wam zaczytanego dnia! Pozdrawiam ciepło!