sobota, 28 maja 2016

Głos w sprawie islamu. Ayaan Hirsi Ali, "Heretyczka".


Ayaan Hirsi Ali "Heretyczka"

  Nie da się ukryć, że słowo "islam" u części społeczeństwa przywołuje negatywne konotacje. Wspominamy upadek wież World Trade Center, masakrę w redakcji pisma Charlie Hebdo, serię zamachów w Paryżu... Z obawą spoglądamy w przyszłość, gdy Europę zalewa fala uchodźców- głównie wyznawców Allacha. 

    Dzisiejszą recenzję poświęcam książce, która jest ważnym głosem w trwającej na europejskich forach dyskusji na temat islamu.
  Ayaan Hirsi Ali urodziła się w Somalii. Wychowywana w bezwzględnym posłuszeństwie i religijności, stała się gorliwą wyznawczynią Proroka. Aby uciec przed niechcianym małżeństwem, przedostała się do Holandii. Tam otrzymała azyl, nowe życie i... została heretyczką. Przeszła długą drogę, nim tygodnik Time uznał ją za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie. 

  W książce "Heretyczka" Ayaan pokrótce przedstawia swój życiorys, by zobrazować ideologiczną ewolucję, jaką przeszła. Powieść ta nie jest jednak biografią, a raczej dyskursem, w którym autorka wyjaśnia czym jest islam, jakie postawy reprezentują jego wyznawcy i jakie pobudki nimi kierują. Hirsi Ali podważa wiarygodność twierdzenia, że islam jest religią pokoju, a przekonania swe potwierdza wieloma argumentami i przykładami. Pisarka dostrzega zagrożenia płynące z dosłownej interpretacji Koranu, zwłaszcza wersów, w których zawarte jest nawoływanie do "świętej wojny" z niewiernymi. "Heretyczka" postuluje reformę muzułmańskiej doktryny poprzez zaprzestanie dżihadu, stosowania kary śmierci i brutalnych kar cielesnych. 
  Ważnym tematem, jaki porusza powieść, jest podrzędna wobec mężczyzn rola kobiet w islamie. W tej kwestii pisarka wskazuje potrzebę natychmiastowych, głębokich zmian.

"Kiedy mówię, że islam nie jest religią pokoju, nie chodzi mi o to, ze wiara czyni muzułmanów z natury agresywnymi. Zdecydowanie nie w tym rzecz, na całym świecie żyją przecież miliony pokojowo nastawionych muzułmanów. Twierdzę natomiast, że wezwanie do  przemocy, a także usprawiedliwianie tejże zostało wyrażone wprost w świętych tekstach islamu. Impulsem budzącym tę usankcjonowaną teologicznie przemoc może się okazać obraza bądź wykroczenie dowolnego kalibru, na przykład apostazja, cudzołóstwo, bluźnierstwo, a także coś tak niejednoznacznego, jak zagrożenie honoru rodziny albo samego islamu, oraz wiele innych czynników."(Ayaan Hirsi Ali, "Heretyczka")

  Mimo, że "Heretyczka" dotyka poważnej tematyki, czytelnicy preferujący lżejszą literaturę nie powinni się do niej zawczasu zrażać. Autorka bowiem operuje żywym i barwnym językiem. Klarownie i rzeczowo objaśnia swojemu odbiorcy specyfikę muzułmańskiego świata. Liczne przykłady, a także fragmenty Koranu, sprawiają, że lektura "Heretyczki" jest wyjątkowo zajmująca. Ani chwili się nie nudziłam, czytając tę pozycję, toteż polecam ją wszystkim ciekawym świata czytelnikom. Uważam, że warto spojrzeć na islam z perspektywy kogoś, kto był jego wyznawcą.


Tytuł:"Heretyczka"
Autor: Ayaan Hirsi Ali
Tytuł oryginału: "Heretic"
Tłumaczenie: Jacek Żuławik
Wydawnictwo Świat Książki
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 286Czy zdarza wam się sięgać po książki o problematyce społeczno- religijnej? Jakie tytuły możecie mi polecić? Zachęcam do komentowania, a jeśli macie ochotę na kolejną lekturę opisującą świat islamu, zajrzyjcie na bloga Kraina Książką Zwana. Znajdziecie tam recenzję powieści "Kiedy księżyc jest nisko". Życzę wam miłej lektury!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Kochani, zachęcam do podzielenia się opinią i pozostawienia komentarza.
Jednocześnie informuję, że wszelkie wypowiedzi propagujące mowę nienawiści, atakujące personalnie mnie lub moich czytelników, wulgarne albo obraźliwe, będą przeze mnie usuwane, w trosce o dobre samopoczucie zarówno moje, jak i odwiedzających tę stronę.
Życzę Wam zaczytanego dnia! Pozdrawiam ciepło!