poniedziałek, 16 maja 2016

Gorzka refleksja nad bezmyślnością.
  Wiosna nastraja do spacerów, toteż coraz częściej wybieram się na przechadzki po okolicy, dzielnie siłując się z moim nadpobudliwym psem. Czas, jaki spędzam prawie za nim biegnąc, powinien być czasem wytchnienia, relaksu, rozkoszowania się pięknymi widokami... Powinien, ale nie jest, ponieważ spomiędzy kęp trwa wynurzają się kępy śmieci: puszek, opakowań, a nawet zużytych pampersów. Widząc ogromne ilości śmieci wyrzucane na pobocza, do lasów i rowów, zadaję sobie pytanie, czy tak ma wyglądać XXI wiek? 
   

   Dlaczego? 

     Ziemia jest naszym domem, więc powinniśmy dbać o nią tak, jak dbamy o nasze domostwa. tymczasem, mimo że wszyscy płacimy za utylizację odpadów, cześć społeczeństwa notorycznie pozbywa się śmieci gdzie popadnie. Przyczyn tego zjawiska możemy dopatrywać się w kilku źródłach. Jednym z nich jest brak świadomości ekologicznej. Trudno jednak uznać to za główne źródło karygodnych zachowań, gdyż zarówno szkoły, jak i media co jakiś czas prowadzą akcje ekologiczne, które docierają i do dorosłych, i do dzieci. Argument braku wiedzy uznałabym za łatwy do obalenia. No, chyba że przyjmiemy, że część społeczeństwa oporna jest na wiedzę, ale chyba nie ma wśród na s głupców? 
   Jeśli nie głupotę, to lenistwo winiłabym za zamienianie ludzi w "śmieciarzy". Jest to brzydka cecha, która sprawia, że nie chce nam się podjąć tak drobnej aktywności, jaką jest wyrzucenie śmiecia tam, gdzie jego miejsce. Lenistwo źle świadczy o człowieku. Lenia postrzegamy jako osobę "rozlazłą", nieoperatywną. Niechętnie współpracujemy z taka osobą. Tak więc leniu, uważaj! Twoje czyny o tobie świadczą!
  Ze śmieceniem utożsamiam jeszcze jedna brzydka cechę. Jest nią brak kultury. Człowiek światły i dobrze wychowany dba o swoje otoczenie, a także o to, by innym miło w tym otoczeniu się żyło. Zatem śmiecenie wskazuje na zwykłe chamstwo. Rzeczy trzeba nazywać po imieniu. I już.


zaśmiecanie środowiska

Co  możemy zrobić?

  1. Mówmy o problemie. Informując i napominając wywierajmy wpływ na innych, by ludzie wiedzieli, ze nie wolno śmiecić i że ten, który to robi, powinien się wstydzić.
  2. Zacznijmy od siebie. Bądźmy dobrym przykładem dla naszych dzieci, rodziny, sąsiadów. Może w dłuższej perspektywie przyniesie to oczekiwany skutek.
  3. Zgłaszajmy dzikie wysypiska odpowiednim instytucjom. Nie chcę namawiać do donosicielstwa, ale nie powinniśmy pozwalać na coś, co nam wszystkim szkodzi.
  4. Angażujmy się. Bierzmy udział w propagowaniu ekologii. Jak to zrobić? Może napiszesz na swoim blogu, jak ważna jest dla ciebie ochrona przyrody? Każdy gest się liczy!

   Jak myślicie, co jeszcze możemy zrobić, by zwalczyć plagę "śmieciarzy?" Zachęcam was do komentowania!

  

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Kochani, zachęcam do podzielenia się opinią i pozostawienia komentarza.
Jednocześnie informuję, że wszelkie wypowiedzi propagujące mowę nienawiści, atakujące personalnie mnie lub moich czytelników, wulgarne albo obraźliwe, będą przeze mnie usuwane, w trosce o dobre samopoczucie zarówno moje, jak i odwiedzających tę stronę.
Życzę Wam zaczytanego dnia! Pozdrawiam ciepło!