sobota, 21 maja 2016

Dołącz do watahy! Adam Wajrak, "Wilki"

 Adam Wajrak, "Wilki"


 Francuski filozof, poeta i dramaturg, Voltaire rzekł niegdyś, że " człowiek musiał popsuć trochę swoją naturę, bo nie rodzi się wilkiem- a jest wilkiem". Ta niepokojącą refleksją pragnę zaprosić was do zapoznania się z recenzją powieści "Wilki" Adama Wajraka. 


   Wilk to stworzenie, które wywołuje w człowieku pierwotny lęk. Demonizowany przez baśnie, przysłowia i ludowe przekazy, znajduje się w kręgu zwierząt, do których tylko nieliczni żywią sympatię. Tymczasem jeden z polskich działaczy na rzecz ochrony przyrody gorliwie podejmuje się wyzwania, którego celem jest "odczarowanie" wilka i ukazanie piękna i inteligencji tego dzikiego stworzenia. Adam Wajrak, na co dzień mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, tropi więc wilki, podgląda je- a wszystko to dokumentuje, byśmy mogli zachwycić się wilcza watahą, której zwyczaje poznajemy na kartach powieści.

 Adam Wajrak, "Wilki"


   Wajrak, który zajmuje się także dziennikarstwem, zabiera czytelnika w malownicze białowieskie lasy, na których tle odmalowuje losy wilczej gromady. Opisuje też pracę naukowców badających życie puszczy: ich codzienne obowiązki, zaskakujące spotkania ze zwierzętami oraz poświęcenie, z jakim starają się je ratować. Nadrzędnym celem powieści czyni autor to, co wydawać by się mogło oczywiste: uświadomienie społeczeństwu, że "nie taki wilk straszny" i, że istnieje paląca potrzeba zapewnienia mu ochrony przed kłusownikami, w sytuacji gdy polskie prawo zawodzi.

"Polskie prawo wyjątkowo ulgowo traktuje zabijanie zwierząt chronionych. Samo zabicie nie jest przestępstwem. Staje się nim, jeżeli okaże się, że przy okazji uczyniono znaczną szkodę w populacji. Sprytny adwokat mógłby wykazać, że zabicie jednego wilka, gdy w Bieszczadach żyje ich przynajmniej dwieście, zupełnie populacji nie zaszkodzi."  (Adam Wajrak, "Wilki")

   Powieść "Wilki" to prawdziwa gratka dla osób interesujących się środowiskiem naturalnym, a zwłaszcza  zwyczajami dzikich zwierząt. Autor w bardzo przystępny i klarowny sposób opowiada o wilkach. Uwagę czytelnika przyciąga oprawa książki. Jest ona naprawdę estetycznie wydana. Zdobią ją liczne autorskie fotografie Adama Wajraka, którymi autor ilustruje każdą z przytaczanych historii. Dużą zaletą "Wilków" są również mapy, dzięki którym łatwiej czytelnikowi zagłębić się w świat powieści. Jedynym, co uznałabym za niedogodność, jest format książki i jej piękna, lecz zbyt sztywna okładka. Te dwa elementy sprawiły,ze odczuwałam dyskomfort w trakcie czytania książki. Jednak pomimo tych drobnych wad, uważam powieść Adama Wajraka za wartościową pozycję.  Dużą przyjemność sprawiło mi podążanie razem z autorem za wilczymi tropami. Książkę tę z czystym sumieniem rekomenduję wszystkim czytelnikom, którym leży na sercu dobro przyrody.


Tytuł:"Wilki"
Autor: Adam Wajrak
Wydawnictwo Agora
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 269wwf
   W Polsce żyje obecnie około tysiąca wilków. Jeśli chcecie wesprzeć ich ochronę przyłączcie się do działań WWF i  adoptujcie wilka. Możecie też przekazać 1 % podatku na cele fundacji.  Ja już to zrobiłam, a wy?    Chcecie poczytać o zwariowanej obrończyni przyrody? Zajrzyjcie do tej recenzji! Maria Nurowska oczaruje was swoją prozą!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Kochani, zachęcam do podzielenia się opinią i pozostawienia komentarza.
Jednocześnie informuję, że wszelkie wypowiedzi propagujące mowę nienawiści, atakujące personalnie mnie lub moich czytelników, wulgarne albo obraźliwe, będą przeze mnie usuwane, w trosce o dobre samopoczucie zarówno moje, jak i odwiedzających tę stronę.
Życzę Wam zaczytanego dnia! Pozdrawiam ciepło!